Jak wybrać filmowca/kamerzystę na ślub? – kilka porad

Jak wybrać filmowców na swój ślub i nie żałować?


Na wstępie warto zadać sobie pytanie jaki film ślubny chcecie otrzymać? Co Wam się podoba, a co nie? W jakim stylu chcielibyśmy, aby był zrealizowany Wasz film?

Warto zatem poświęcić trochę czasu na znalezienie tych najwłaściwszych filmowców ślubnych, aby później nie żałować. A jak wiemy film ślubny jest na lata. Poniżej prezentujemy krótki poradnik dla par młodych szukających dobrego kamerzysty ślubnego.

Długość filmu ślubnego

Czy chcecie, aby Wasz film, był długim trzy godzinnym seansem przy którym będziecie ziewać? Czy też raczej wolicie krótszą lepiej dopracowaną formę filmu ślubnego, w której starannie wyselekcjonowane będą najlepsze ujęcia? 

W ostatnich latach zasadniczo zmieniła się technologia oraz sposób realizacji filmów ślubnych. Wasz film ślubny wcale nie musi być nudny jeżeli wybierzecie odpowiednią ekipę, która go zrealizuje. Taki dobrze zrealizowany krótki film ślubny ogląda się z przyjemnością, i jest w nim wszystko co najważniejsze.

Teledysk ślubny to nie wszystko

Pary młode najczęściej przy wyborze filmowca ślubnego kierują się dwoma kryteriami: obejrzanymi teledyskami w sieci oraz ceną. Fajnych teledysków w internecie jest cała masa. Ale jak wygląda film ślubny? W końcu to film jest główną pamiątką i za niego przede wszystkim płacicie. Może więc warto przyjrzeć się również filmom ślubnym zanim wybierzecie kamerzystę na swój ślub.

Niektóre firmy od razy wyślą Wam przykładowe pełne filmy ślubne, które zrealizowały. Jeżeli natomiast firma nie chce Wam pokazać pełnych filmów ślubnych lub pokazuje tylko fragmenty, to powinno to być dla Was jasne ostrzeżenie. Zastanówcie się dobrze zanim podejmiecie współpracę z taką firmą.

Jeżeli wpadnie Wam w oko jakaś ciekawa ekipa filmowa to poroście o przesłanie kilku przykładowych filmów ślubnych (najlepiej tych z ostatniego roku). Następnie poświęćcie trochę czasu na obejrzenie przesłanych materiałów. Zwróćcie szczególną uwagę na styl realizacji, sposób nagrań i montażu, a także jakość dźwięku (zwłaszcza podczas przysięgi). Jeżeli styl realizacji danej ekipy Wam odpowiada to być może znaleźliście swoich wymarzonych filmowców ślubnych!

Cena za film ślubny

W tej materii jest jak ze wszystkim – nie ma właściwej ceny dla wszystkich. Jeżeli szukacie filmu za 2 tysiące to pewnie znajdziecie taką ekipę, która wykona dla Was usługę za “pół darmo”. Ale czy warto kierować się tylko ceną i brać to co najtańsze?

Ślub to wydarzenie, które nigdy się powtórzy, a film ślubny jest na lata. Gwarantujemy Wam, że po ślubie to właśnie film oraz zdjęcia będą dla Was jedyną pamiątką. Czy warto zatem oszczędzać na filmie ślubnym? Znacznie lepiej pomyśleć i nieco przeorganizować budżet.

Dobry filmowiec ślubny dysponuję dużym doświadczeniem zbieranym przez lata pracy i nauki swojego fachu. Dysponuje on także sprzętem, który bywa bardzo drogi. Ma to znaczący wpływ na cenę jaką trzeba zapłacić za film ślubny realizowany przez taką firmę.

Realizacja filmu ślubnego to naprawdę ciężka praca. W dniu ślubu kamerzyści pracują najczęściej po 12 godzin lub więcej. Do tego dochodzi jeszcze czas dojazdu i powrotu z wesela. Co więcej montaż krótkiego filmu jest najczęściej znacznie bardziej czasochłonny niż długiego kilkugodzinnego filmu. Montażysta nad przygotowaniem jednego filmu ślubnego poświęca wiele dni ciężkiej pracy przed komputerem, aby w efekcie dostarczyć starannie dopracowany film (a nie tylko teledysk). Takie firmy z reguły mają nieco wyższe ceny, ale w efekcie powinniście otrzymać piękny film, który będzie się przyjemnie oglądać.

Rozważcie zatem, czy zależy Wam na tanim, czy też dobrym filmie ślubnym.

Referencje i opinie

Warto również sprawdzić referencje i opinie od innych par młodych (zwłaszcza jeżeli szukacie filmowca inaczej niż z polecenia). Takie opinie możecie często znaleźć na funpage, ale nie sugerujcie się wyłącznie liczbą “lajków”. Warto się także spotkać, aby się nieco poznać i ocenić, czy będzie się Wam wspólnie dobrze współpracowało.

Podsumowanie

Ślub to wydarzenie, które nigdy się powtórzy. Nie ma tutaj czasu na duble a harmonogram ślubu może się zmienić w każdej chwili, dlatego warto wybrać właściwą ekipę filmową, która będzie umiała sobie poradzić w takich sytuacjach. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze filmowca ślubnego warto:

  • obejrzeć przykładowe pełne filmy ślubne (teledysk to nie wszystko),
  • odpowiedzieć sobie na pytanie, czy styl realizacji danego filmowca Wam odpowiada,
  • przejrzeć referencje i opinie na temat danej firmy,
  • i co najważniejsze kierujcie się rozsądkiem i intuicją.

Materiał przygotowała firma ProLine Studio. Znajdziecie nas także na Facebook’u.

Jak wybrać filmowca/kamerzystę na ślub? – kilka porad
5 (100%) 8 votes

Leave a Reply


− 6 = 2

Close Menu